697 830 930
sklep@bomis-leszno.pl
Kategorie
12-12-2013 10:52
Poradnik - Stolarka
1. Montaż paneli na ogrzewaniu podłogowym.
2. Pełne, przeszklone, a może przes...
12-12-2013 10:52
Poradnik - Łazienki
1. Wybór płytek do różnych pomieszczeń.
2. Zastosowanie małych i...
- Zobacz Wszystkie »
Wizyt dzisiaj [06-03-2021]: 50
Wizyt ogółem: 359804
-----------------------------------------------
Przeglądających stronę: 1
Pełne, przeszklone, a może przesuwne? Wybieramy drzwi do kuchni!
Do kuchni wciąż się wchodzi i wychodzi, wynosi i zanosi talerze, często z gorącym posiłkiem. W pomieszczeniu tym trwają też głośne domowe prace: zmywanie, stukanie naczyniami, w końcu gotowanie, które wiąże się także z różnymi zapachami. Jeżeli kuchnia w naszym domu czy mieszkaniu jest osobnym pomieszczeniem, warto dobrze przemyśleć wybór łatwych w użytkowaniu i zapewniających odpowiednią szczelność drzwi do kuchni.
Parametry drzwi do kuchni
Standardowe wymiary drzwi mają szerokość 60, 70, 80 lub 90 cm. Decydując o rozmiarze drzwi do kuchni, warto wziąć pod uwagę wygodę i bezpieczeństwo. Wnoszenie toreb z zakupami czy wynoszenie talerzy do jadalni stanie się dużo bardziej komfortowe, jeśli zdecyduje się na większy 80 czy 90 cm rozmiar.
Należy pamiętać również, że między korytarzem a kuchnią nie powinno montować się progów, które mogą być niebezpieczne, szczególnie gdy w rękach trzymamy miskę gorącej zupy.
Drzwi skrzydłowe
Drzwi skrzydłowe to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Decydując się na nie w kuchni, warto jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.
Istotny jest wybór między drzwiami prawymi a lewymi, z uwagi na to, jak zaplanowane są meble kuchenne. Drzwi lewe otwierają się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Stojąc naprzeciw drzwi lewych (zakładając, że otwierają się w naszą stronę) mamy zawiasy po lewej, a klamkę po prawej stronie. Drzwi prawe (przy otwieraniu w naszą stronę) przeciwnie – zawiasy po prawej, a klamka po lewej stronie. Wybierzmy rozwiązanie, które nie będzie kolidować z rozmieszczeniem zabudowy kuchennej.
Jeżeli meble ustawione są jednak zarówno po prawej, jak i po lewej stronie, warto rozważyć montaż drzwi otwieranych na zewnątrz – tu jednak w korytarzu będziemy potrzebować więcej miejsca na manewrowanie skrzydłem drzwiowym. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę – wychodząc z kuchni z talerzami, uchylone drzwi łatwiej nam będzie popchnąć ciałem, by się otworzyły.
(Decydując się na drzwi otwierane na zewnątrz czy do środka, pamiętajmy o wygodnym rozmieszczeniu włączników światła; fot. Dreamstime)
Drzwi przesuwne
Ciekawym rozwiązaniem do kuchni są drzwi przesuwne. Drzwi przesuwne to dobre rozwiązanie do małych wnętrz, szczególnie jeśli chodzi o system chowany w ścianę. Wymaga on jednak dostawienia drugiej ścianki z płyty kartonowo – gipsowej, tak by powstała ukryta przestrzeń na instalację kasety do systemu przesuwnego. W zamian jednak otrzymujemy puste ściany zarówno w kuchni, jak i w przedpokoju, które możemy dowolnie zaaranżować.
(Drzwi przesuwne mogą zarówno dzielić, jak i łączyć pomieszczenia w jedną przestrzeń; fot. Dreamstime)
Zaletą tego rozwiązania jest również to, że unikniemy sytuacji, gdy otwarte drzwi skrzydłowe z dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeń będą na siebie zachodzić, co jest szczególnie istotne jeśli z korytarza przy kuchni wchodzi się również do innych wnętrz.
Trzeba jednak pamiętać, że aby otworzyć (przesunąć) takie drzwi zawsze potrzebna nam będzie jedna wolna ręka…
Drzwi łamane
Do kuchni rzadziej polecane są drzwi łamane (drzwi harmonijkowe). Po pierwsze ich użytkowanie może być trudne – rozwijanie i składanie drzwi za każdym razem, gdy przez nie przechodzimy będzie uciążliwe.
Po drugie, decydując się na drzwi łamane do kuchni potrzebować będziemy szerszego otworu drzwiowego – po otwarciu drzwi zmniejszą bowiem jego szerokość.
(Drzwi łamane to świetny pomysł na wydzielenie w kuchni stref gospodarczych; fot. Dreamstime)
Łamane drzwi harmonijkowe doskonale spełnią się jednak jako wejście do wydzielonej w kuchni spiżarni czy schowka gospodarczego. Manewrowanie nimi zajmuje mało miejsca, co daje możliwość wydzielenia niewielkiego pomieszczenia gospodarczego w małej kuchni.
Drzwi pełne czy przeszklone
Niemalże wszystkie rodzaje drzwi wewnętrznych dostępne są w wersji pełnej lub przeszklonej. Wybór powinniśmy uzależnić zarówno od aranżacji wnętrza, jak i jego wielkości – mała kuchnia zamknięta pełnymi drzwiami wyda nam się jeszcze mniejsza.
Drzwi przeszklone nadają wnętrzom lekkości. Warto je stosować we wnętrzach, które chcemy łączyć – np. salon z kuchnią, ale dając sobie możliwość oddzielenia pomieszczeń.
(Drzwi przeszklone zapewnią w pomieszczeniu więcej światła, co jest szczególnie pożądane, gdy urządzana jest mała kuchnia; fot. Dreamstime)
Ciekawe pomysły na drzwi do kuchni
Drzwi wewnętrzne do kuchni warto wyposażyć w dodatkowe opcje, by poprawić sobie komfort prac kuchennych. Na drzwiach do kuchni można zawiesić listwę, uzyskując dodatkowe miejsce na przechowywanie ręczników, ściereczek, czy kuchennych akcesoriów. Modele z zamontowaną w środku tablicą magnetyczną pomieszczą listę zakupów, a te z klapką w dole drzwi docenią czworonożni mieszkańcy.
Pomocnym przy wyborze drzwi do kuchni może okazać się Konfigurator Drzwi Vox, zostawiając nam swobodę wyboru rozmaitych opcji, które ułatwią wiele kuchennych aktywności; fot. Drzwi i podłogi VOX)
Jeżeli kupimy drzwi “surowe”, możemy pomalować je specjalną farbą tablicową. Może być ona stosowana na gruntowanych podłożach drewnianych, drewnopochodnych, z niektórych tworzyw sztucznych oraz metalowych. Kuchnia to idealne miejsce do jej zastosowania – na drzwiach będziemy mogli zapisać listę zakupów czy ważniejsze terminy i daty.
(Farby tablicowe to świetny pomysł na wystrój kuchni. fot. Benjamin Moore)
źródło: www.dom.pl