Wymagana rozdzielczość ekranu min. 480px!
Ustaw Twój ekran w poziomie...
Zamknij ten komunikat<br>Akceptuję pliki cookies
Promocje
Skorzystaj z Aktualnych PROMOCJI &raquo;
 
 

Kategorie

 
 
 
Poradnik
 
 
 
 
 
 
 
Wizyty

Wizyt dzisiaj [06-03-2021]: 46
Wizyt ogółem: 359800
-----------------------------------------------
Przeglądających stronę: 1

 
wielkość tekstu: A A A
 

Montaż paneli na ogrzewaniu podłogowym

 

Rynek podłóg oferuje użytkownikom kilka rodzajów materiałów, które można dopasować do wymagań konkretnego pomieszczenia i własnych upodobań. Od kilkunastu lat stale rosnącą popularnością cieszą się podłogi laminowane, powszechnie nazywane „panelami”.

Sympatię użytkowników zdobyły przede wszystkim dzięki łatwemu systemowi montażu, trwałości i niekłopotliwej pielęgnacji. Warto też dodać, że proces ewentualnego demontażu nie przysporzy nam większych problemów. Argument ten zyskuje na znaczeniu w przypadku remontu: usunięcie klasycznego parkietu jest czaso- i pracochłonne, zaś panele po prostu się demontuje.

(Nowoczesne panele podłogowe są tworzone z surowców drzewnych i dobrych jakościowo komponentów; fot. Kronopol)

Montaż paneli: zrób to sam

Montaż podłogi jawi się nam zazwyczaj jako duże przedsięwzięcie, wymagające pomocy wykwalifikowanych montażystów. Towarzyszący temu pył, kurz, intensywny zapach lakieru i skomplikowana technika układania podłogi potrafią zniechęcić nawet największych entuzjastów remontów.

Na takie „przyjemności” musimy być przygotowani tylko przy układaniu tradycyjnej drewnianej podłogi. Montaż paneli podłogowych jest znacznie prostszy, dlatego każdy przy odrobinie wymaganej wiedzy jest w stanie zrobić to bez pomocy fachowca. Zanim rozpoczniemy pracę musimy jednak pamiętać o zastosowaniu się do kilku bardzo ważnych zasad układania paneli:

 • Wylewki lub inne podłoże, na którym układamy panele, powinny być suche, równe i stabilne, aby nie uszkodzić łączenia. Jeśli 2 metrowa poziomica ułożona na podłodze wykaże nierówności większe niż 2mm na 1m długości, należy je zniwelować.
 • Panele podłogowe przed montażem powinny leżeć nierozpakowane w pokoju, w którym będą zakładane przez około 1-2 dni w sezonie letnim i od 2 do 5 dni zimą. Jest to czas potrzebny panelom do dostosowania się do temperatury i wilgotności pomieszczenia.

Adam Stachów, trener układania podłogi z firmy Kronopol:
Czas niezbędny do ułożenia paneli w pokoju o powierzchni ok. 20 metrów kwadratowych to zaledwie kilka godzin. Po przygotowaniu podłoża wystarczy dołączać panele jedna za drugą za pomocą techniki „ekspress clic” zastosowanej w naszej najnowszej kolekcji Aurum. Przy tym rozwiązaniu czas układania podłogi skraca się o połowę. Specjaliści z firmy Kronopol na targach w Hanoverze ułożyli w ten sposób 90 m2 podłogi w ciągu 1h 15 minut.

Narzędzia potrzebne do montażu paneli

Montaż podłogi z paneli laminowanych jest nieskomplikowany i szybki, jednak do osiągnięcia pożądanego efektu będziemy potrzebowali nieco materiałów. Nie są to jednak kosztowne narzędzia, a jedynie kilka przydatnych akcesoriów.

Przy układaniu paneli przydadzą się:

 • Listwy przypodłogowe
 • Folia paroizolacyjna o grubości 0.2 mm
 • Pianka podkładowa, najlepiej o grubości 3 mm
 • Klocek odbojowy
 • Kliny dystansowe
 • Piła o drobnych zębach lub wyrzynarka
 • Młotek, ołówek i miara

Adam Stachów z firmy Kronopol:
Folia i pianka są elementami niezbędnymi do prawidłowego ułożenia podłogi, zaś pozostałe narzędzia powinny znaleźć się w większości domowych skrzynek narzędziowych. Co ważne, do przycięcia paneli nie jest konieczny profesjonalny sprzęt: wystarczy jedynie ostra ręczna piła. Montaż podłogi panelowej jest więc praktycznie bezgłośny.

Montaż paneli na ogrzewaniu podłogowym

Ogrzewanie podłogowe coraz częściej wykorzystywane jest nie tylko w łazienkach, lecz także w pozostałych pomieszczeniach domu. Według obiegowych opinii można je montować jedynie pod płytkami ceramicznymi, które są odporne na długotrwałe działanie wysokiej temperatury.

Nowoczesne podłogi laminowane nadają się doskonale do wodnego ogrzewania podłogowego. Panele podłogowe zachowują swoje właściwości pod wpływem temperatury, zaś prawidłowy montaż umożliwia użytkowanie podłogi przez długie lata.

Samo układanie paneli na ogrzewaniu podłogowym nie różni się od standardowego. Główna różnica polega na właściwym przygotowaniu podłoża. Oto kilka cennych wskazówek:

 • Wylewka podłogowa musi być ogrzana bez względu na porę roku według poniższego schematu:

- zwiększanie temperatury codziennie o 5°C aż do osiągnięcia maksimum;
- przez pięć dni ogrzewanie musi działać przy maksymalnej temperaturze;
- następnie zmniejszanie codziennie o 5°C aż do osiągnięcia wartości użytkowej;
- ogrzewanie należy wyłączyć dwa dni przed rozpoczęciem montażu.

 • Temperaturę na początku sezonu grzewczego należy zwiększać stopniowo, aby nie dopuścić do przegrzania podłogi.

źródło: www.dom.pl

 
 
 
Poleć stronę:Podziel się ze znajomymi<br>Facebook: www.facebook.com
 
 
Unia Europejska

[silnik Quick.Cms]